6 lutego 2013

Folwark Kamyk

Folwark Kamyk jest to skansen z tradycyjnym, wiejskim jedzeniem. Przygotowaliśmy chaty o nietypowym wyglądzie i budowie, w których będą prezentowane tradycyjne posiłki, przygotowywane w bardzo prosty sposób.

Kiedyś każde dziecko mogło obserwować w domu jak mama i babcia własnoręcznie przygotowują tradycyjne potrawy, pieką chleb, wędzą mięso… w naturalny sposób ludzie uczyli się, jak to robić i mogli wybierać czy w przyszłości chcą sami przygotowywać swoje posiłki czy kupować gotową żywność.

Dziś nasze dzieci nie mają już tego wyboru, bo dla nich opcja samodzielnego przygotowywania żywności już nie jest dostępna. Wszystko kupujemy w sklepach, niewiele osób potrafi samodzielnie zrobić najprostsze produkty jak chleb czy makaron i nie mają gdzie się tego nauczyć, bo nikt już tego nie robi. Folwark Kamyk powstał po to, by wypełnić tę lukę, ochronić naszą tradycyjną polską kuchnię, której kultywowanie jest dziś zagrożone, stworzyć możliwość uczenia się, jak przygotowywać żywność w naturalny sposób - poprzez obserwowanie tego procesu i aktywne włączanie się do niego.
Folwark Kamyk jest to skansen z tradycyjnym, wiejskim jedzeniem. Przygotowaliśmy chaty o nietypowym wyglądzie i budowie, w których będą prezentowane tradycyjne posiłki, przygotowywane w bardzo prosty sposób. Nasi goście będą mogli aktywnie uczestniczyć od początku do końca w procesie powstawania zapomnianych posiłków, takich jak: tradycyjny chleb, podpłomyk, masło, ser, konfitury, kiszone warzywa, wędzone ryby, mięsa i wędliny, pierniki, ciasta, kawa. Wraz z chatami powstaje infrastruktura wypoczynkowa dla rodzin do aktywnego spędzania wolnego czasu, łącznie z placem zabaw dla dzieci. Skansen czynny będzie od piątku do niedzieli. W pozostałe dni można tu będzie zjeść posiłek. Wypoczywając na terenie Folwarku Kamyk, można będzie zapoznać się także ze starymi maszynami i urządzeniami rolniczymi. Jednocześnie posiąść wiedzę na temat tego, jak wyglądała praca na polskiej wsi. W Folwarku jest także źródło czystej, pitnej wody. Tą wodą zasilane są strumyki i stawy, które są częściowo zarybione, i w których występują różne okazy roślinności wodnej. Atrakcją Folwarku będzie cotygodniowa zabawa taneczna na specjalnym kręgu tanecznym, połączona z występami artystów na mini estradzie. W planach jest wybudowanie dużego domu biesiadnego, gdzie będą mogły odbywać się huczne imprezy towarzyskie.
Aby dać możliwość aktywnego uczestnictwa zainteresowanym w tworzeniu i przygotowaniu posiłków w Folwarku powstały chaty tematyczne. Prezentowany w nich będzie w sposób interaktywny proces przygotowywania posiłków z udziałem zwiedzających.
 

Marcin i jego kobiety