NASZA MISJA
Zapraszamy do Folwarku Kamyk - tworzymy go z myślą o nauczaniu tradycji naturalnego jedzenia oraz aktywnego, miłego wypoczynku.
Każdy z nas pamięta z dzieciństwa smak ciepłego chleba czy ciasta, które nasze mamy i babcie piekły na niedzielę - to właśnie wspomnienie było inspiracją do stworzenia Folwarku Kamyk.
Kiedyś każde dziecko mogło obserwować w domu jak mama i babcia własnoręcznie przygotowują tradycyjne potrawy, pieką chleb, wędzą mięso. Dziś wszystko kupujemy w sklepach, niewiele osób potrafi samodzielnie zrobić najprostsze produkty jak chleb, makaron czy kluski i najgorsze, że nie mają gdzie się tego nauczyć. Folwark Kamyk powstał po to, by ochronić naszą tradycyjną, polską kuchnię, której kultywowanie jest dziś zagrożone. Stworzyliśmy możliwość uczenia się, jak przygotowywać żywność w naturalny sposób, poprzez obserwowanie tego procesu oraz aktywne uczestnictwo - dziś nazywane warsztatami.
Są tutaj chaty o nietypowym wyglądzie i tradycyjnej budowie, w których w bardzo prosty sposób przygotowywane są posiłki, w których uczymy, jak bardzo łatwo stworzyć podstawowe potrawy.
Goście mogą aktywnie uczestniczyć w procesie powstawania prawdziwego chleba w piecu sabatnikowym opalanym drewnem, pieczeniu podpłomyka, smażeniu konfitur, wędzeniu ryb, mięsa, mogą zapoznać się z procesem wypalania kawy. Można tutaj zobaczyć stare maszyny i urządzenia rolnicze, sprzęty gospodarstwa domowego,przypomnieć sobie, jak kiedyś wyglądała praca na wsi. Jest tutaj źródło czystej wody pitnej.
Poprzez wspólne biesiadowanie i spędzanie wolnego czasu uczymy się wzajemnego szacunku i upowszechniania dobrosąsiedzkich stosunków. Jak za dawnych dobrych czasów na polskiej wsi.
Folwark ma również swoje miejsce dla najmłodszych - plac zabaw oraz małe gospodarstwo, w którym można zobaczyć swobodnie chodzące po łące stado gęsi, kury zielononóżki, indyki, perliczki, kaczki i inne ptactwo wiejskie. jest rodzina owiec i kóz, osiołek Kacper patrzy na to w spokoju w towarzystwie pary aplak, są także dostojne pawie: biały i kolorowy, kilka gatunków bażantów, papug, kur ozdobnych i trzy rodziny królików.
W Folwarku Kamyk chcemy przypomnieć i przywrócić dawne tradycje, rzemiosło i rękodzielnictwo oraz pokazać, zachęcić do spokojnego korzystania z życia w naszym zabieganym świecie.